Banner

Otomotiv Endüstrisi

Repkon Ar-Ge merkezi olarak otomotiv, kamyon, treyler, traktör ve inşaat araçları gibi bir çok farklı taşıtın jant üretimleri için özel tasarım makineler ve anahtar teslim üretim hatları kurmaktayız. Bununla birlikte birçok farklı tipte araçta kullanılan konvansiyonel yaylar ve parabolik yaprak yayların üretimi için tamamen otomatik, anahtar teslimi üretim hatları veya makineler tasarlayıp, üretimlerini gerçekleştirmekteyiz. Her geçen gün geliştirmekte olduğumuz üretim değerlerimizle yenilikçi ve devrim niteliğinde modern şekillendirme yöntemleri sunmaktayız. Böylece çok daha verimli ve kaliteli üretim hatları kurarak otomotiv sektöründeki müşterilerimizin özel ve kaliteli parçalar üretmesini sağlamaktayız.

Otomotiv

Repkon metal şekillendirme sektöründeki 40 yılı aşkın tecrübesiyle jant endüstrisi için en yüksek kalitede makineler ve ekipmanlar kullanarak en ideal çözümlerini sunmaktadır. Her çeşit çelik jant üretimi için tam otomatik komple üretim hatlarından özel üretim jant üretim makinelerine kadar birçok üretim çözümleri sunmaktayız. Düz disk malzemeden jant kenar profilleri ve jant üretimine kadar birçok makine çözümümüz bulunmaktadır. Üretilen jantlar gerekli olan kalite kontroller ve ölçüm testlerinden sonra boyama işlemlerinden geçmektedir. Bununla birlikte mevcut jant üretim tekniklerini kendi mühendislik tecrübelerimiz ile birleştirerek, müşterilerimize daha verimli üretim yöntemleri sunmak için yenilikçi proses ve üretim teknikleri geliştirmekteyiz. 

1978 yılında kurulan REPKON, kurulduğu yıldan beri yenilikçi, düşük maliyetli, yüksek dayanıklılığa sahip jant üretim hatları tasarlayarak ve üreterek dünya çapında tanınan bir tedarikçi olarak büyümeye devam etmiştir. Anahtar teslim komple jant üretim hatları kurabildiğimiz özel makineler de üretebilmekteyiz. Ar-Ge ekibimizle birlikte ham malzemeden başlayarak bütün proses adımları için gerekli olan bütün üretim aşamaları için makine ve sistemler kurmaktayız.

REPKON çember profilleme makineleri jantları kademeli olarak iki veya üç aşamada şekillendirir. Makineler, otomatik yükleme ve boşaltma sistemleriyle tasarlanmıştır. Mil sapmasını en aza indirmek için, üst ve alt miller özel tasarlanmış bir mafsallı kol mekanizması ile hidrolik olarak desteklenmektedir. Bu tasarımda, alt fener mili destek kolu jantın kolay ve hızlı yüklenip ve boşaltılması için dışarıya doğru açılmaktadır. Şekillendirme milleri doğrudan servo motorlarla tahrik edilmektedir.

REPKON Çember Profilleme Makineleri;

 • Çember Profilleme Makineleri 30 inç'e kadar genişlikte, 40 inç'e kadar çapta ve 8 mm kalınlığa kadar olan çemberlere profil işlemi yapabilmektedir.
 • Otomatik yükleme ve boşaltma mekanizması ile yüksek üretim verimliliği sağlanmaktadır.
 • Kolay ve hızlı kalıp değiştirme sistemi ile kurulum süresi kısaltılmaktadır.
 • Makinenin kontrol panelleri Siemens Simotion D ile sağlanmaktadır
 • Her iki mil yüksek performanslı servo-motorlarla tahrik edilmekte ve Siemens Simatic sürücü ile senkronize hız kontrolü sağlanmaktadır.
 • Mil sapmasını en aza indirmek için, üst ve alt miller özel tasarlanmış bir mafsallı kol mekanizması ile hidrolik olarak desteklenmektedir
 • CNC kontrollü üst mil pozisyonu ve açısal ayarı iki adet büyük boy vidalı krikolar kullanılarak otomatik şekilde operatör ekranından yapılmaktadır
 • Rulman yağlama sistemi, ayarlanabilir dağıtıcılar ve operatör ekranından izlenilebilen, soğutma ve filtrelemeli yağ sirkülasyon sistemiyle donatılmıştır.
 • Kızak yağlama sistemi kontrol panelinden izlenebilen dağıtıcılar ile donatılmıştır
 • Hidrolik tahrikli yan destek gövdeleri hassas şekillendirme işlemini sağlar
 • Bütün hidrolik hareketler Bosch Rexroth ünitesiyle tahrik edilmektedir.

RWFM 2+1R 75-170 CNC makinesi otomatik yükleme ve boşaltma ünitesi ile talaş kaldırma işlemi yapmadan özellikle ticari araç tekerlek disklerinin ve jantlarının üretimi için tasarlanmıştır. Makine seri üretim için olduğu kadar özel ve tek parça üretimler için de uygundur. İki bağımsız CNC kontrollü formlama rölesi ile otomatik ayarda, diski sabitleyen iç destek ile mili ile profil ve formlama işlemleri yapılır.

Tam otomatik operasyonlar için RWFM 2 + 1R 75-170 CNC, son derece verimli iş parçası yükleme ve boşaltma ünitesi ile donatılmıştır.

Bu yeni tasarım, mevcut diğer flowforming tezgahlarından farklı özelliklere sahip olup hem diski hem de jant genişliğinin aynı makinede ayarlanıp üretilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yeni konsept jant üreticilerine ciddi esneklik ve üretim zenginliği getirmektedir.

Hem jant ve hem de disk üretim işlemleri için RWFM 2 + 1R 75-170 CNC'nin parça üretim süreleri, en son teknolojik tasarım teknikleri kullanılarak yüksek düzeyde bir otomasyon imkanı sağlamaktadır. Prosese başlamadan önce ideal preform gereklilikleri doğru şekilde sağlandığı takdirde, bitmiş parçaların toleransları ve ürünün genel kalitesin çok yüksek değerlerde çıkmaktadır. Ayrıca flowforming yöntemi ideal parametreler ile tekrarlana bilirliği oldukça yüksek bir formlama yöntemidir.

Diskler, başlangıç parçası düz yuvarlak çelik formda olup, içten hareketli mil desteği ile sıkıştırma işleminden sonra 2 bağımsız CNC kontrollü formlama röleleri ile tek pasoda üretilmektedir.

Otomotiv yaprak yayı üretimi için anahtar teslim tamamen otomatik üretim hatları ve özel tasarım makineler üretmekteyiz. Geliştirmekte olduğumuz yeni nesil parabolik yaprak yayları air-linkerler için de ekipmanlar sunmaktadır. İleri teknoloji ve yenilikçi çözümler ile metal şekillendirme sektöründe kendini kanıtlamış olan REPKON, müşterilerinin yatırım karlılığı için özel taleplerini karşılayan yaprak yay üretim makineleri ve anahtar teslimi çözümler geliştirmektedir.

Repkon olarak yüksek kaliteli parabolik yaprak yayı üretimi için tüm işlemleri kapsayan makineleri tasarlamakta, üretimlerini gerçekleştirmekte ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda en ideal çözümleri sunmaktayız. Parabolik yaprak yaylar özellikle zirai araçlarda ve ağır iş makinelerinde geleneksel yayların yerini almaktadır. Geliştirmiş olduğumuz yeni makine tasarımımız malzeme ağırlığını azaltmasıyla birlikte üretim maliyetlerinde ciddi oranda azaltmaktadır. Bunun sonucu olarak da gelenkesel yöntemler üretilen ürünlere göre çok daha iyi ve kaliteli parabolik yaprak yaylar mümkün hale gelmektedir.

 • Üretmiş olduğumuz ileri teknoloji parabolik yaprak yayların kullanılması aşağıdaki gibi başlıca bir çok avantaj sağlamaktadır:
 • Niha ürünün ağırlığında %30'a kadar azalma gerçekleştirerek aracın toplam yükünde azalma sağlanmaktadır.
 • Ürün hafiliği sağlanırken yük taşıma dayanımında ciddi oranda artış sağlanmaktadır.
 • Parça kalitesinde ve ürün dayanımda 2 kata kadar artış olmaktadır.
 • Titreşim emme ve sönümleme özelliklerinin arttırılmasıyla şanzıman, süspansiyon ve ön aksamların ömrünün uzanmasına bağlı olarak sürüş koşulları iyileştirilmektedir.
 • Araçta ağırlık merkezi yüksekliğinin azaltılması sağlanmaktadır böylece aracın genel dinamikleri ve güvenliği geliştirilmektedir.
 • Ağırlığın azaltılmasıyla daha düşük yakıt tüketimi sağlanmakla birlikte lastik ömürlerinde artış olmaktadır.

Özellikle seri üretim için tasarlanan servo hidrolik REPKON E100 serisi yaprak yay makinası, kapalı / açık, silindirik / oval, düz veya parabolik yaylar dahil olmak üzere göz kombinasyonlarının bütün çeşitlerinin sıcak şekillendirilmesi operasyonlarında kullanılmaktadır. Yaprak yay ucunun kesilmesi, gözün kıvrılması ve gerektiğinde dirseğin oluşturulması işlemlerini tek bir operasyonda yapması için geliştirilen REPKON E100 serisi yaprak yay makinesi tam otmatik yükleme/boşaltma sistemiyle donatılmıştır.

Daha fazla bilgi için lütfen broşürü indirin

Jant Yaprak Yay