Banner

Havacılık Sektöründe ‘’Free’’ Flowforming

Her geçen gün hızla büyüyen ve gelişen havacılık sektörüne, 40 yılı aşkın tecrübe ve uzmanlığımızı katarak geliştirdiğimiz ’’Free’’ flowforming teknolojisi ile en uygun çözümleri sunuyoruz. Flowforming teknolojisini kullanarak havacılık sektörü için geliştirmekte olduğumuz ürünler:

Havacılık ve Uzay

Flowforming yöntemiyle ısıl işlemlerden geçerek sertleştirilmiş jet motor şaftlarını nihai ölçü boyutlarında üretmenin mümkün olması sebebiyle parçanın balansa alma maliyetlerini ciddi oranda düşürür. Ayrıca flowforming prosesi ısıl işlemden geçmiş sertleştirilmiş malzeme üzerinde oluşabilecek çarpıklık ve bozuklukları ortadan kaldırır. Geliştirdiğimiz patentli teknolojimiz olan ‘’Free’’ Flowforming yöntemi ile çok yüksek hassasiyete sahip jet motor şaftlarını üreterek , mevcut durumdaki şaftlardan et kalınlığı daha ince fakat aynı zamanda dayanıklılığı daha yüksek şaftlar üretebilmek mümkün hale gelmiştir. Flowforming teknolojisinde her çeşit temperlenmiş çelik malzemeler ve yüksek sıcaklığa dayanıklı özel malzemeler kullanılabilmektedir.

Titanyum, paslanmaz çelik veya alüminyum malzemelerden üretilen helikopter rotor şaftları flowforming işleminden önce ön yüklemeye tabi tutulan özel parçalardır. Cidar(et kalınlığı) 1 ile 3 mm arasında değişen ve boyu 4 m uzunluğa kadar olabilen helikopter rotor şaftları çok ciddi doğrusallık ve eş merkezliğe sahip parçalardır. Flowforming yöntemi ile cidar kalınlığı 0.05 mm’den ince, iç ve dış eş merkezliliği 0.03 mm’den daha düşük ölçü toleranslarında şaftlar üretmek mümkün hale gelmiştir. 

İniş takımlarında entegre uygulamalar için bulunan aktüatörler, silindirler, pistonlar ve piston kolları, 15-5 PH gibi paslanmaz çelikten yapılmıştır. Soğuk şekillendirme işlemi olan flowforming, diğer geleneksel talaşlı imalat üretimi ile karşılaştırıldığında malzeme kaybını % 60 oranında azaltır. Normalde silindir üzerine montaj ile eklenen bazı parça ve elemanların da flowform yöntemi ile tek seferde üretilebilmesi mümkün olduğundan silindirler üzerindeki parça sayısını azaltabilmektedir. Böylece parça montaj zamanlarında için çok büyük kazanç sağlanmasıyla birlikte parça ağırlıkları da minimize edilmektedir. Ağırlık optimizasyonları yapılmış boru ve piston kolları flowforming yöntemiyle 2 m uzunluğa kadar çok yüksek hassasiyetlerde üretilebilir.

Sadece silindirik değil, konik parçaların da flowforming yöntemiyle üretilmesi mümkündür. Niyobyum, tantalyum, titanyum, inconel gibi çok yüksek ısılara dayanıklı malzemelerden yapılmış, kaynaksız konik parçalar shear forming adı verilen soğuk şekillendirme yöntemiyle üretilebilmektedir. 0,2 mm gibi son derece ince konik parçalardan 10 mm kalınlığa kadar çok hassas parçalar üretmek mümkündür.