Banner

LPG & CNG TÜPÜ ÜRETİM HATLARI

REPKON yüksek kalitede LPG ve CNG tüpleri üretim tesisleri için anahtar teslim çözümler sunmaktadır. Mutfak tüpleri, sanayide kullanılan tüpler veya piknik tüplerinin imalatı için istenilen üretim kapasiteleri doğrultusunda otomatik veya yarı otomatik tesisler kuran REPKON, müşteri memnuniyetini ve her zaman yenilikçi üretim çözümlerini ana hedef olarak belirlemiştir.

EN 1442 gibi uluslararası standartlarına uyun olarak LPG tüpü gövde şekillendirilmesine ham malzemeden başlanarak aşağıdaki üretim adımları takip edilmektedir.

Petrolyum

Gövde şekillendirme hattının merkezinde çift etkili hidrolik derin çekme presi durmaktadır. Derin çekme presi, tek etkili çift pul çıkarma presinden gelen pullardan veya REPKON tasarımı olan kombine derin çekme, delme ve pul çıkarma kalıbının yardımıyla direkt rulo malzemeden tüp gövde yarımını oluşturur. Bunun arkasından üst ve alt gövde yarımları REPKON etek kesme ve büzme makinelerinde işlem görür. Böylece tüp gövdeleri yağ alma işleminden geçtikten sonra kaynak operasyonları için hazır hale getirilmiş olur.

Toz altı kaynak tekniği genel olarak tüp gövde yarımlarının birbirine kaynatılmasında ve koleretin üst gövde yarımına kaynatılmasında kullanılır. Müşterinin talep ettiği üretim kapasitesine ulaşabilmek için gerekli olan çeşitli otomasyon düzeylerinde üstün kaynak kalitesi, güvenilir kaynak güç ünitesi ve kontrol ünitesini içeren kaynak otomatlarıyla elde edilir. Ayak ve yakanın (kalkan) gövdeye kaynatılması için MIG/MAG kaynak tekniği kullanılmaktadır. Şekillendirme ve kaynak işlemleri sonucu stresleri gidermek ve normalizasyon için tüpler ısıl işlem fırınından geçirilerek 930ºC sıcaklığa kadar ısıtıldıktan sonra yavaş yavaş soğutulmaya bırakılır. Bu işlem sonrasında gövdede kullanılan ve kaynak işleminden geçen metal orjinal özelliklerini geri kazanarak hidrostatik test aşamasına geçilir.

LPG tüplerinin yüzeylerinde ısıl işlem sırasında oluşan pullanmaları temizlemek için kumlama makinesinde kumlanmaktadır. Bu işlem sonrasunda LPG tüpleri yüzey boyama veya müşterilerin talepleri doğrultusunda çinko kaplama için hazır hale getirilmektedir. Boya hattında tüpler askılı konveyörde hareket ettirilerek robot boyama ünitesi aracılığıyla bir astar, bir de son boya olacak şekilde çift boyamaya tabi tutulup sonrasında fırında kurutulur.

Tüplerin ağırlığı tartıldıktan ve markalama yapıldıktan sonra otomatik sıkma üniteleriyle vanaları sıkılır ve vana bölgesinde herhangi bir sızdırmazlık olup olmadığı sızdırmazlık test ünitesinde kontrol edilir. 

Uluslararası standartların talep ettiği kalite kontrol araçlarından bir tanesi de patlatma test ünitesidir. Bu ünitede üretimi tamalanmış bir tüp rastgele seçilerek bu tüpün patlama basıncı ve genişleme oranı test edilir.

REPKON, ISO-11439, ISO-9809 veya ECE-R-110 gibi uluslararası standartlarla uyumlu anahtar teslim Yüksek Basınçlı Gaz Tüpü üretim tesisleri kurarak, geniş mühendislik ve imalat tecrübesini müşterilerin hizmetine sunmaktadır. Yüksek basınçlı tüpler hacimlerine göre birkaç litreden yüz litrenin üzerinde hacimlere kadar değişebilmektedir. Yüksek basınçlı tüpler medikal veya sanayi gaz tüpleri, akü hücreleri, doğalgazla çalışan araçlar için CNG konteynetleri veya dalış tüpleri gibi çok farklı fonksiyonlarda kullanılmaktadır. REPKON bütün yüksek basınç tüpleri için üretim kalitesi uluslararası standartlara uygun ileri ve modern teknolojiye sahip çözümler sunmaktadır. Başlangıç malzemesi olarak dikişsiz boru, saç veya kütükten yapılabilen yüksek basınçlı tüplerin üretimi farklı şekillendirme proseslerini içerir.

REPKON RNM 41-120 hot Spinning, makinesi kaynaksız CNG tüpleri ve diğer yüksek basınçlı gaz tüpleri imalatı için özel olarak tasarlanmıştır. Makine hem gaz sıkı alt kapama hem de uygun takımlarla yapılan operasyonlarda boyun kapama operasyonları için kullanılır. RNM 41-120 hot spinning Makinesi, tüplerin dip kapanma veya boyun kapama işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Kısa proses sürelerinde üretim verimliliğini optimize etmek için bir indüksiyon ısıtma fırını ve otomatik yükleme / boşaltma sistemi ile donatılmış olan RNM Serisi, benzersiz tasarımlarıyla kusursuz proses kalitesini garanti eder. Tüpler makineye yüklenmeden önce REPKON RNM 41-120 makinesinin bir parçası olan indüksiyon ısıtma fırınında dövme sıcaklığında kısmen ısıtılır. Isıtma işleminden sonra, iş parçasını otomatik olarak fener mili taşır, ön taraftan yüklenir ve tüp dışarıdan sıkıştırılır. Sıcak şekillendirme işlemi tamamlandıktan sonra, tüp döner tutucuyla çıkış masasına çıkartılırken yeni parça mandrel içine yüklenir. İşlemden sıcak olarak çıkan tüp çıkış masası üzerine döner tutucuyla otomatik olarak alındıktan sonra kendiliğinden soğumaya bırakılır.

Daha fazla bilgi için lütfen broşürü indirin

Lpg